
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 650 µm |
| Width | 345 µm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Zener |
| Height | 320 µm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bidirectional |
| Working Voltage | 5 V |
| Peak Pulse Current | 10 A |
| Number of Channels | 1 |
| Breakdown Voltage | 6 V |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Element Configuration | Single |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Min Breakdown Voltage | 6 V |
| Reverse Standoff Voltage | 5 V |
| Clamping Voltage | 14.5 V |
| Peak Pulse Power | 145 W |
| Power Line Protection | No |
| Number of Bidirectional Channels | 1 |
| ESD Protection | Yes |
| Test Current | 1 mA |
| Voltage ESD Contact | 30 kV |
| Voltage ESD Air Gap | 30 kV |
| Diode Capacitance | 2 pF |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09044
Ext.Price$0.09044
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09044 | $0.09044 |
| 10 | $0.04522 | $0.45220 |
| 50 | $0.04067 | $2.03350 |
| 100 | $0.03657 | $3.65700 |
| 500 | $0.03235 | $16.17500 |
| 1000 | $0.02862 | $28.62000 |
